Polecamy

Ryga

W trzeci weekend marca wybraliśmy się do łotewskiej Rygi, aby wziąć udział w tamtejszej międzynarodowej wystawie psów. Pierwszy raz odwiedziliśmy Rygę w listopadzie 2012 roku. Zauroczyliśmy się tym miastem, bo jest zaskakująco interesujące no i daliśmy wtedy daliśmy czadu, Antek zdobył BOBa i tytuł championa Łotwy. Mundek zajął drugie miejsce. Tym razem ponieśliśmy totalną porażkę, a więc spuszczamy zasłonę milczenia na nasze wyniki.
1
Wtedy i teraz Ryga zrobiła na nas ogromne wrażenie. To piękne europejskie miasto trzeba koniecznie zobaczyć ! Jest położone nad Dźwiną (naprawdę kawał rzeki!), ma piękną i zadbaną starówkę, z mnóstwem hotelików, restauracji, knajpek, sklepów z pamiątkami i wyrobami artystycznymi. Jest pełne młodych ludzi. Starówka żyje,  a do białego rana na jej ulicach jest gwarno. Ludzie spacerują, lub stoją przed pubami, tworząc naprawdę znakomitą atmosferę.  Ryga jest też miastem przyjaznym dla psów. Nigdzie nie spotkaliśmy sprzeciwu wchodząc z naszymi psami.
2 2a
Będąc w Rydze warto wpaść na chwilę do pobliskiego kurortu Jurmala, nad Zatoką Ryską  i zobaczyć Bałtyk od północnego-wschodu. Jest prawie taki sam jak u nas Uśmiech  Z Rygi to tylko 20 km (można dojechać samochodem lub podmiejskim pociągiem).   3
Łotwa to mały kraj. Łotyszy jest tylko ok 2 mln, z czego ponad 600 tys. mieszka w Rydze. Łotysze dobrze mówią po angielsku więc nie ma problemu z porozumiewaniem się. Uderza jednak powszechność języka rosyjskiego. Na ulicy, w hotelach, w sklepach, jest praktycznie wszechobecny (Rosjan blisko 30%). Miłe jest to, że niektórzy znają podstawowe polskie słowa i widząc Polaków chętnie się nimi posługują.
4 4a
My wpuściliśmy do Rygi trochę polskiej krwi. Brak sukcesów na wystawie osłodziło nam spotkanie z Emmą córeczką Mundka, która jest w łotewskich rękach….
5a 5

Nocleg

Polecamy dwa hotele z których korzystaliśmy. Oba są w samym centrum starego miasta, w strefie pieszej (ale mają parkingi dla samochodów). Są bardzo przyjazne dla psów, ale niestety obowiązuje dodatkowa opłata.
Hotel Radi Un Draugi.  Ulica Mārstaļu 3, radi.reservations@draugi.lv (pokój dwuosobowy ok. 50 Euro/noc),
Hotel Konventa Seta. Ulica Kaleju 9/11, reservation@konventa.lv(pokój (pokój dwuosobowy ok. 60 Euro/noc)

Jedzenie

W Rydze podczas naszego pierwszego pobytu odkryliśmy restaurację „Blu Cow” (ulica Meistaru 21). Zjedliśmy tam tak nieprawdopodobne steki z argentyńskiej wołowiny (polecamy dwa rodzaje w zalewie kawowej i z pieczonym czosnkiem), że nie byliśmy w stanie szukać już innego miejsca. Wieczory spędzamy tam, popijając znakomitym beczkowym, lokalnym piwem Valmiermujża (polecamy, trzeba koniecznie spróbować). Psy mogą leżeć na kanapach !

Dojazd

Z Warszawy do Rygi jest 650 km. Na podróż trzeba zarezerwować ok. 8 godzin, w tym 4 godziny przez Polskę, 3 godziny przez Litwę i jeszcze godzinę na Łotwie (od granicy z Litwą do Rygi jest ok. 60 km). W zasadzie cały czas jedzie się zwykłą, drogą dwupasową, dwukierunkową (ekspresówka jest tylko z Warszawy do Wyszkowa, na obwodnicy Ostrowii Maz. i 10 km autostrady w rejonie Kowna).

Polecamy trasę: przez Ostrów Maz., Łomżę, Augustów, Suwałki, Budzisko, Mariampol i Kowno, gdzie przekracza się Niemen i też warto zatrzymać się na krótki odpoczynek i zwiedzanie starówki.

Najdłużej i najwolniej jedzie się przez Polskę. Na Litwie i Łotwie droga jest teoretycznie gorsza, ale rzadko przejeżdża się przez miejscowości, przez co długimi odcinkami jedzie się dość szybko i można utrzymywać stałą prędkość 90-100 km/h. Niestety cały czas na drodze jest sporo ciężarówek.

W obie strony można spokojnie dojechać tankując się w Polsce (np. w rejonie Augustowa), chociaż benzyna na Łotwie nie jest droższa niż w Polsce. Cała droga jest bezpłatna, na Litwie i Łotwie nie ma dróg płatnych i nie obowiązują winiety. Droga jest kontrolowana przez policję, trochę tak jak nasze „krajówki”, więc trzeba przestrzegać przepisów. Nie zauważyliśmy jednak nadmiernej opresyjności, czy szykanowania samochodów z naszymi tablicami rejestracyjnymi.  Kierowcy ostrzegają się o kontrolach mruganiem świateł.
Na Łotwie płaci się Euro, które można wymienić w kantorze na granicy polsko-litewskiej w Budzisku. Z doświadczenia wiemy, że z tym nie ma problemu i jest taniej niż w Warszawie. Przekraczając granicę z Litwą trzeba pamiętać o przesunięciu zegarków – 1 godzina do przodu.

Uwaga: Psy powinny mieć przy sobie paszport, z aktualnym badaniem potwierdzonym wpisem  lekarza weterynarii co najmniej 24 godziny przed wyjazdem !
6
Autorem tekstu oraz fotografii jest pani Ewa Brzezińska  www.mojebostony.pl

kontakt z nami

Przychodnia weterynaryjna CITY WET Paulina Murawińska-Pogorzelska

Ul. Łabiszyńska 21A, 03-204 Warszawa

tel.:22 110-60-80, kom.: 513-333-968, kom.: 798-389-573

e-mail: citywet@op.pl, www.citywet.pl

 Przychodnia jest czynna 7 dni w tygodniu w godzinach:

Poniedziałek – Piątek: 10:00 – 20:00

Sobota: 10:00 – 15:00 Niedziela: 10:00 – 13:00