Polecamy

Krynica zdrój

Bostony Antek i Mundek polecają: Krynica Zdrój
Ostatni zimowy weekend (14-17 marca) spędziliśmy w Krynicy Zdroju. Gdy planowaliśmy nasz wyjazd liczyliśmy na ładną pogodę i długie spacery, ale niestety dopadło nas załamanie pogody! W ciągu trzech dni przeżyliśmy trzy pory roku. W piątek było jeszcze słonecznie i bardzo ciepło. Termometr pokazywał aż 21 stopni. W sobotę niestety mocno się ochłodziło i wczesnym popołudniem zaczął padać deszcz. A niedzielny poranek przywitał nas śnieżycą. Zatem było w marcu jak w garncu: wiosna-jesień-zima. 4
     Wybaczamy Krynicy tę wpadkę pogodową, bo to jedno z naszych ulubionych miejsc w Polsce, do którego staramy się zaglądać kilka razy w roku, nawet jeśli na krótko. Cenimy ją o niebo wyżej od hałaśliwego i sponiewieranego tandetą Zakopanego. Krynica urzeka spokojem, czystością, zadbanymi i pięknie urządzonymi bulwarami, otaczającą przyrodą i przyjaznymi dla psów trasami pieszych wycieczek.
Nocleg
3      Do Krynicy przyciąga nas także nasz ulubiony pensjonat Małopolanka, przy Bulwarach Dietla 13. Jest uroczy, klimatyczny, kameralny i oczywiście bardzo przyjazny dla psów. Posiada dobrą restaurację, a miejscowa kawiarnia oferuje dobrą kawę (zimą można ja wypić przy kominku), posiada duży wybór win (polecamy wino sprzedawane na karafki za jedyne 16 zł za pół litra) i pyszne domowe ciasta.
     Wieczorami w pensjonacie odbywają się koncerty, rozstawiają się zespoły i rozbrzmiewa muzyka na żywo.
JedzeniePolecamy także restaurację/pub „Pod Zieloną Górką” (na północnym krańcu bulwarów), gdzie przez cały rok można zjeść znakomicie przyrządzone rydze na maśle i świetne grillowane oscypki z boczkiem (rewelacja !) oraz położoną tuż obok Małopolanki restaurację-pizzerię „Węgierska Korona”. Do obu bez problemu i bez pytania można wchodzić z psami (mogą nawet siedzieć na wygodnych ławkach).
SpaceryPolecamy trzy trasy:
      Góra Parkowa z wejściem bezpośrednio z Bulwarów Dietla. Trasa wiedzie przez las szeroką ścieżką, która przez cały czas wspina się w górę (oczywiście tylko w jedną stronę J,  no a w drugą można skorzystać z kolejki linowej). Jest bardzo ładna krajobrazowo, a w  okresie poza sezonem turystycznym przy szlaku można spotkać sarny. Wadą jest jej duża popularność, przez co często spotyka się spacerujących, co może utrudniać puszczenie psów bez smyczy. 9
6     Jaworzyna, od dolnej stacji kolejki gondolowej w Czarnym Potoku do schroniska na Jaworzynie Krynickiej, ok. 10 km w obie strony. Z Krynicy trzeba podjechać samochodem (kilka kilometrów) na parking przy kolejce gondolowej (10 zł/doba). Pierwsze 200-300 m trzeba przejść wzdłuż drogi i ujęcia wody dla Krynicy, po czym wchodzi się do pięknego lasu. Od tego momentu psy mogą już biegać swobodnie (bardzo rzadko przejeżdżają pojazdy, głównie związane z obsługą schroniska). Trasa  początkowo jest dość  płaska, po czym zaczyna się wznosić do wysokości ok. 1000m.
     Jastrzębik, oddalony od Krynicy o ok. 10 km jazdy samochodem. Jadąc z Krynicy w kierunku Muszyny, trzeba minąć Powroźnik i następnie, tuż za wjazdem do Muszyny, skręcić w prawo w kierunku miejscowości Jastrzębik (jest drogowskaz). Ok. 300 m za granicą Muszyny po prawej stronie znajduje się wejście do lasu oznakowane tablicą z napisem: Leśny Kompleks Promocyjny. Lasy Beskidu Sądeckiego. 10
     Na niewielkim placyku można zostawić samochód i od razu wejść  do lasu, gdzie psy mogą biegać swobodnie. Trasa jest bardzo malownicza, kręta, początkowo szybko się wznosi, ale potem staje się dużo łatwiejsza. Podczas ostatniego marcowego spaceru nie spotkaliśmy na tej trasie nikogo!
5 8
DojazdZ Warszawy do Krynicy Zdroju jest ok. 410 km. Trochę daleko ale naprawdę warto jest pokonać ten dystans. Teoretycznie najszybszą jest trasa przez Radom, Kielce (droga nr 7), a następnie przez Busko Zdrój i Stopnicę do Tarnowa (droga nr 73) i potem przez Tuchów i Grybów (droga nr 744). Niestety nasz ostatni przejazd tą trasą zajął nam prawie 7 godzin. Nie polecamy jej zwłaszcza w piątkowe popołudnie. Jest na niej bardzo duży ruch i mnóstwo ciężarówek. Nie zachwycają także krajobrazy. W miarę dobrze jedzie się tylko do Radomia, potem dwie jezdnie kończą się, by pojawić się tylko na krótko na odcinku Suchedniów-Kielce.Warto rozważyć jej lekką modyfikację. Z Radomia do Stopnicy warto pojechać trasą przez Starachowice, Łagów i Szydłów (drogami nr 744 – 42 – 756).Drogę powrotną z Krynicy w poniedziałek rano pokonaliśmy w niecałe 5 i pół godziny! Między innymi dlatego, że jest to trasa krótsza o ok. 20 km, praktycznie bez ciężarówek i biegnąca w otoczeniu bardzo ładnych lasów. Dzięki temu bez problemu można zrobić przerwę w podróży i wybrać się na krótki spacer. Dodatkową atrakcją  tej trasy jest przejazd przez serce Gór Świętokrzyskich. W rejonie Nowej Słupii  trasa przebiega z widokiem na Święty Krzyż. Przy okazji warto wspomnieć, że to też miejsce przyjazne dla psów. Można spokojnie wejść na teren Puszczy Jodłowej i na Łysą Górę.
1 2
Autorem tekstu oraz fotografii jest pani Ewa Brzezińska  www.mojebostony.pl

kontakt z nami

Przychodnia weterynaryjna CITY WET Paulina Murawińska-Pogorzelska

Ul. Łabiszyńska 21A, 03-204 Warszawa

tel.:22 110-60-80, kom.: 513-333-968, kom.: 798-389-573

e-mail: citywet@op.pl, www.citywet.pl

 Przychodnia jest czynna 7 dni w tygodniu w godzinach:

Poniedziałek – Piątek: 10:00 – 20:00

Sobota: 10:00 – 15:00 Niedziela: 10:00 – 13:00