Polecamy

Króliki, chomiki i inne maluchy

SZCZEPIENIE KROLIKÓW
Króliki chorują na dwie choroby zakaźne są to groźnie brzmiące, ale też w większości przypadków prowadzące do śmierci – myksomatoza oraz krwotoczna choroba królików.
Mysomatoza jest chorobą wirusową o przebiegu sezonowym. Zwierzaki chorują od wiosny do jesieni. Niestety szczyt zachorowań przypada w okresie kiedy beztrosko wypoczywamy z naszymi pupilami na świeżym powietrzu – w lipcu i sierpniu. Chorobę przenoszą owady krwiopijne czyli komary, kleszcze, pchły, meszki a wilgotne lata sprzyjają rozwojowi tych owadów. Niestety chorobę możemy również przynieść do domu na ubraniach czy butach, króliki zarażają się też poprzez kontakt bezpośredni z chorym królikiem czy poprzez przebywanie w skażonym wirusem środowisku.
Objawy postaci ostrej choroby są bardzo charakterystyczne w kilka dni po zakażeniu rozwija się zapalenie powiek, powieki są zaczerwienione, obrzęknięte, zamknięte , pojawia się łzawienie z oczu. W dalszych etapach pojawi się wypływ ropny z oczu. A po pewnym czasie u naszego królika występują ciastowate obrzęki na uszach, nosie, na łapkach czy też w okolicy narządów płciowych . Skutkuje to utrudnionym oddychanie, problemami z oddawaniem moczu, kału, rozwija się gorączka. Zwierzak jest osowiały, nie wykazuje chęci do jedzenia czy picia – dochodzi do wyniszczenia organizmu. Niestety w większości przypadków choroba kończy śmiercią
Jeżeli objawy choroby wystąpią po 2 tygodniach od zakażenia – możemy podejrzewać przewlekłą postać myskomatozy , czyli guzowatą. Ta postać choroby również nie oszczędza zakażonego królika i w większości przypadków po około miesiącu cierpienia kończy się zejściem śmiertelnym. W tej postaci obrzęki nasilają się, skóra na powstałych zmianach zaczyna pokrywać się strupami., Rozwija się zapalenie płuc a , pojawia się ropny wypływ z nosa, zwierzę nie może normalnie oddychać a wirus zaczyna atakować układ nerwowy czego skutkiem są porażenia ciała.
Szanse za wyleczenie zakażonego królika są naprawdę niewielkie. Niestety nie dysponujemy lekami które zwalczałby bezpośrednio wirusa . Pacjenci leczeni są objawowo oznacza to, że lekarz weterynarii stara się zwalczyć kliniczne objawy choroby oraz wzmocnić organizm. Podaje się kroplówki, leki przeciwzapalne , przeciwbakteryjne itp. królika należy karmić bezpośrednio przez strzykawkę do pyszczka. Pacjent potrzebuje praktycznie całodobowej opieki a leczenie rzadko kończy się sukcesem.

Kolejną chorobą zakaźną królików jest krwotoczna choroba królików. Choroba ma wiele synonimów – w literaturze opisywana jest pod innymi nazwami takimi jak : chiński pomór królików, wirusowe zapalenie wątroby królików, krwotoczna bronchopneumonia.
Podobnie jak w przypadku myksomatozy również czynnikiem zakaźnym jest wirus, ale należący do rodziny Caliciviridae. Do zakażenia przyczyniają się kontakty bezpośrednie z chorym ( kontakt z moczem, kalem, wydzielinami z nosa, krwią) lub poprzez drogę pośrednią ( np. przeniesienie wirusa na ubraniach czy przez inne zwierzęta itp. ) czy też poprzez tzw. wektor – czyli owada krwiopijnego. Wirus jest bardzo oporny na warunki środowiska zewnętrznego.
Inkubacja choroby wynosi od 1 do 3 dni, a jej przebieg uzależniony jest od zjadliwości wirusa. W postaci nadostrej zwierzaki padają praktycznie od razu bez rozwijających się objawów klinicznych. Postać ostra choroby przebiega z gorączką, dusznością, wypływem krwistym z nosa, czasami z dróg rodnych, zwierzę może mieć objawy neurologiczne takie jak ruchy pływackie , nieskoordynowane ruchy czy porażenie ciała . Pojawiają się wybroczyny krwawe na tchawicy, oskrzelach, opłucnej otrzewnej czy wątrobie. Powiększa się brzuch na skutek powiększenia się wątroby . Zwierzak nie jest w stanie jeść czy pić. Zazwyczaj w ciągu 2 dni od zakażenia króliki umierają .
Poprzez badania dodatkowe możemy potwierdzić zakażenie wirusem. Obecnie medycyna nie zna leków przeciwko Caliciwirusowi, stąd jedynym leczeniem może być leczenie objawowe. Czyli tak jak w przypadku myskomatozy – wspomagamy organizm do waliki z wirusem.

Obie choroby są chorobami podlegającymi rejestracji. W przypadku zgłoszenia się z chorym zwierzakiem do lekarza weterynarii, ten musi powiadomić weterynaryjne władze administracyjne o wystąpieniu choroby .
Co należy zrobić aby ograniczyć rozprzestrzenianie chorób ? Lekarze weterynarii ale także świadomi właściciele królików muszą szerzyć wiedzę na temat tych dwóch chorób . Oczywiście najlepiej zapobiegać chorobie poprzez regularne coroczne szczepienie . A w przypadku wystąpienia pierwszych niepojących objawów chorobowych należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii
W naszej przychodni możecie państwo zaszczepić króliki przeciwko chorobą zakaźnym.
Młode króliki możemy szczepić już od 5 – 10 tyg życia. Dorosłe szczepimy raz w roku.


kontakt z nami

Przychodnia weterynaryjna CITY WET Paulina Murawińska-Pogorzelska

Ul. Łabiszyńska 21A, 03-204 Warszawa

tel.:22 110-60-80,  kom.: 798-389-573

e-mail: citywet@op.pl, www.citywet.pl

 Przychodnia jest czynna 7 dni w tygodniu w godzinach:

Poniedziałek – Piątek: 10:00 – 20:00

Sobota: 10:00 – 15:00 Niedziela: 10:00 – 13:00