Polecamy

chora skóra jest ponura

W związku ze wzrostem zachorowań na choroby dermatologiczne zajmiemy się zgłębieniem tego problemu. Postaramy się przekazać Państwu wiedzę, która pomoże zrozumieć tą skomplikowaną tematykę.

Do najczęstszych powodów, dla których zwierzęta trafiają do lekarza są świąd, wysypka, zaczerwienienie skóry, wyłysienia, stany zapalne uszu i przestrzeni międzypalcowych. Istotą prawidłowego leczenia jest dojście do przyczyny wyżej wymienionych zmian dermatologicznych. Odnalezienie przyczyny bywa jednak bardzo kłopotliwe, czasami wręcz niemożliwe a w niektórych przypadkach odnalezienie przyczyny nie jest jednoznaczne z wyzdrowieniem. Każdy właściciel psa, kota czy innego zwierzęcia towarzyszącego rozpoczynając terapię dermatologiczną musi się naszykować na długą i wymagającą poświęceń batalię. Kluczem do sukcesu jest właściwe zrozumienie i współpraca między lekarzem a klientem. Kącik dermatologiczny dedykuję każdemu, kto chce zrozumieć chorobę swojego pupila i jest gotowy, aby zmierzyć się z problemem.

Potencjalne przyczyny problemów dermatologicznych:

 1. Szeroko pojęte alergie, w tym alergie kontaktowe, atopowe, pokarmowe. Alergia to nadwrażliwość organizmu na czynnik drażniący, którym może być substancja chemiczna, kosmetyki, dym papierosowy, pyłki traw, drzew, krzewów, roztocza kurzu domowego, białko pokarmowe.
 2. Problemy endokrynologiczne czyli natury hormonalnej. Najczęściej są to zaburzenia dotyczące tarczycy, kory nadnerczy oraz gonad czyli jąder lub jajników.
 3. Niedobory żywieniowe, błędnie zbilansowana dieta.
 4. Choroby pasożytnicze powodowane przez pchły, wszy, wszoły, nużeńce, świerzbowce itp.
 5. Choroby autoagresywne.

Diagnostyka jest wieloetapowa i składa się z kilku elementów:

 1. Wywiad z właścicielem. Jest to nieoceniony element rozpoznania i żadne badanie dodatkowe nie zastąpi długiej i szczerej rozmowy z opiekunem. Dla naszych pacjentów stworzyliśmy wyczerpującą ankietę dermatologiczną, która pomaga nam i Państwu usystematyzować wiedzę na temat naszych pacjentów.
 2. Badanie kliniczne – to czas kiedy lekarz może dokładnie obejrzeć zwierzę, zlokalizować zmiany dermatologiczne i wykryć inne problemy zdrowotne, które mogą być istotne w leczeniu. Podczas wywiadu i badania klinicznego lekarz, pacjent i opiekun poznają się nawzajem, dzięki czemu dalsza współpraca jest łatwiejsza i bardziej owocna.
 3. Badania dodatkowe – zeskrobiny, badanie włosa, badanie bakteriologiczne, mykologiczne, cytologiczne, testy alergiczne, oznaczenie hormonów, itp. Ta część wspólnej pracy wymaga największych nakładów finansowych. Diagnostyka laboratoryjna jest kosztowna i w wielu przypadkach nadwyręża budżet domowy.

Po zakończeniu etapu diagnostycznego przychodzi czas na postawienie rozpoznania. Wiele chorób skóry ma charakter polietiologiczny czyli jest powodowane przez wiele czynników jednocześnie. Gdy odnajdziemy przyczynę lub przyczyny przystępujemy do leczenia, które również jest wieloetapowe, złożone i często trwa do końca życia.

Elementy składowe leczenia:

 1. Wyeliminowanie czynnika sprawczego czyli przyczyny np. złej diety, kosmetyków, pasożytów, alergenów itp. UWAGA – w przypadku alergii na roztocza kurzu domowego wyeliminowanie alergenu jest niemożliwe.
 2. Leki podawane ogólnie czyli antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, leki przeciwpasożytnicze, preparaty hormonalne.
 3. Kąpiele lecznicze, pielęgnacja.
 4. Suplementacja czyli dodatki żywieniowe poprawiające stan skóry.
 5. Dieta eliminacyjna oparta na jednym źródle białka utrzymana przez co najmniej 8 tygodni.
 6. Immunoprofilaktyka czyli odczulenie.

kontakt z nami

Przychodnia weterynaryjna CITY WET Paulina Murawińska-Pogorzelska

Ul. Łabiszyńska 21A, 03-204 Warszawa

tel.:22 110-60-80,  kom.: 798-389-573

e-mail: citywet@op.pl, www.citywet.pl

 Przychodnia jest czynna 7 dni w tygodniu w godzinach:

Poniedziałek – Piątek: 10:00 – 20:00

Sobota: 10:00 – 15:00 Niedziela: 10:00 – 13:00